Dziś jest wtorek 18 czerwca 2019, imieniny: Marka i Elżbiety

Dzieci z pieczy zastępczej wzięły udział w warsztatach arteterapii

dodano: 2018-10-11 14:22:07

W drugiej połowie września odbyły się warsztaty arteterapii dla szesnaściorga dzieci z pieczy zastępczej biorących udział w projekcie „Rodzina w Centrum – wspieranie pieczy zastępczej w powiecie słupskim”.

Na warsztaty składały się cztery spotkania 3 godzinne, które odbyły się w sali Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku. Podczas spotkania kładziono duży nacisk na pracę twórczą oraz świetną zabawę. Stosowanymi metodami były: prezentacja, pogadanka, praca twórcza indywidualna oraz grupowa.

Główne cele poruszane na warsztatach arteterapii za pomocą malarstwa, rzeźby, sztuki to :

  • Świadomość ról społecznych;
  • Świadomość kształtowania własnej tożsamości;
  • Kształtowanie samodzielności w określeniu, kim jestem;
  • Zwiększenie samoświadomości;
  • Rozwijanie kreatywności;
  • Poznanie nowych sposobów wyrażania emocji;
  • Skonfrontowanie obrazu własnej osoby z tym, jak widzą nas inny;

Arteterapia to terapia, która wykorzystuje sztukę w swoim oddziaływaniu terapeutycznym, dzięki czemu otwiera nam drogę do naszych potrzeb, emocji i lęków. Działania artystyczne pozwalają nam pełniej wyrazić siebie i swoją osobowość, a także pozwalają zrozumieć nam emocje i sytuacje, które wpływają na nas każdego dnia.

Uczestnicy w przyjaznej atmosferze spędzili wspólnie czas tworząc niesamowite arcydzieła, poznając siebie samych pod kątem innym niż dotychczas. Wykorzystywane materiały pracy w warsztatach arteterapii to: farby, brystol, bibuła kolorowa, klej w sztyfcie, mąka ziemniaczana, cytryna, a nawet oliwka dla dzieci i inne. Tak dobrane materiały oraz podejście prowadzących sprawiły, że dzieci wyszły z zajęć zadowolone i uśmiechnięte.

Galeria zdjęć