dodano: 2012-12-18 10:38:34
W dniach od 5 listopada do 14 grudnia 2012 roku pięciu uczestników projektu pn. „Rękodzieło sposobem na przełamanie barier” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 7.2.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 brało udział w kursie wikliniarstwa.
Zajęcia odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 14.45, co łącznie stanowiło 210 godzin dydaktycznych. Zajęcia przeprowadzone zostały w jednej z sal Centrum Nowoczesnej Edukacji NOWATOR w Słupsku przy ulicy M. Skłodowskiej - Curie.
Zajęcia prowadził znakomity trener, który posiada duże doświadczenie w wyplataniu koszy i chętnie dzielił się swoją wiedzą z uczestnikami. Podczas pierwszych zajęć prowadzący przekazał wiadomości dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Następnie omówione zostały kwestie związane z uprawą i przetwórstwem wikliny. Z zajęć teoretycznych kolejnymi tematami poruszanymi w czasie kursu były: maszynoznawstwo i technologia wytwarzania wyrobów wikliniarskich. Powyższe zajęcia stanowiły 35 godzin dydaktycznych. Po przyswojeniu sobie tej niezbędnej wiedzy uczestnicy przeszli do praktyki. Pierwsze zajęcia praktyczne okazały się lekkim rozczarowaniem. Nasi uczestnicy zdali sobie sprawę z tego, że wyplatanie wikliny nie jest łatwą sprawą. Wiklina musi być najpierw odpowiednio wymoczona, aby była miękka i nadawała się do plecenia. Po tym zabiegu można przejść do pracy. Dopiero pierwsze sukcesy kursantów utwierdziły ich w przekonaniu, że włożony wysiłek jednak się opłacił. W niedługim czasie powstały piękne szkatułki, tacki, walizki, wazony i różnego rodzaju kosze i koszyki (na pieczywo, bieliznę, kosze wiejskie, itp.) Nad powstawaniem tych przedmiotów czuwał Pan Andrzej i zawsze służył pomocą. Często przypominał, jaki splot powinien zostać zastosowany, aby stworzyć zaprojektowany kosz. Wytworzenie tych pięknych wyrobów nie było by możliwe, gdyby nie materiał i narzędzia dostarczone przez Centrum Nowoczesnej Edukacji NOWATOR. Warto wspomnieć, że nasi uczestnicy mieli okazję wytwarzać wyroby wikliniarskie z różnego rodzaju wikliny: białej, zielonej i czerwonej. Wszystkie artykuły wykonane przez naszych uczestników stanowią ich własność. Ponadto kursanci otrzymali na własność akcesoria niezbędne do wykonywania wyrobów wikliniarskich, takie jak: ubijaki, sekatory, wkrętaki, szczypce i miarki. Niezwykle ważną częścią kursu był egzamin końcowy, który potwierdził uzyskanie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania wyrobów wikliniarskich przez wszystkich uczestników kursu.
W czasie kursu wszystkim uczestnikom zapewniono wyżywienie w formie obiadu, poczęstunek oraz zwrot kosztów dojazdu. Na listopad zakupiono bilety miesięczne, a za zajęcia grudniowe zwrócone zostaną koszty dojazdu na podstawie okazanych biletów jednorazowego przejazdu. Ponadto wkrótce zostanie wypłacone stypendium szkoleniowe.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku
ul. Sienkiewicza 20
76-200 Słupsk
tel +48 59 841 43 11
fax +48 59 841 01 96
NIP: 839-25-71-775
REGON: 770983070
konto: 70 9315 0004 0050 6690 2000 0010
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego