dodano: 2014-08-28 08:37:05
W wyniku prac Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę w pierwszych miesiącach realizacji projektu opracowany został Lokalny Program Interdyscyplinarnej Współpracy. Program został pozytywnie oceniony przez eksperta i zatwierdzony do realizacji przez Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w Warszawie.
Program zawiera informacje dotyczące sposobu jego wypracowywania, określenia roli Powiatowego Zespołu Koordynującego Współpracę oraz jego związków z Mobilną Grupą Interdyscyplinarną. Sporządzono w nim diagnozę poziomu współpracy pomiędzy instytucjami pomocy i integracji społecznej i instytucjami rynku pracy i stworzono mapę zasobów instytucjonalnych powiatu. Zidentyfikowano również bariery utrudniające współpracę pomiędzy instytucjami na podstawie których określono „mapę drogową” prowadzącą do osiągnięcia pożądanego poziomu współpracy, harmonogram wspólnych działań i instrumenty rozwiązywania zdiagnozowanych barier.
Celem głównym Programu jest skoordynowany system współpracy instytucji pomocy i integracji społecznej oraz instytucji rynku pracy wobec rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym z tytułu bezrobocia lub pozostawania w trwałym pokoleniowym bezrobociu i niemożności wyjścia z systemu świadczeń pomocy społecznej, a także testowe wypracowanie nowych instrumentów rodzinnej aktywizacji i integracji społecznej. Celem szczegółowym natomiast zwiększenie spójności oddziaływania instytucji rynku pracy oraz instytucji pomocy i integracji społecznej.
W ramach realizacji Lokalnego Programu Interdyscyplinarnej Współpracy zaplanowano:
Program będzie realizowany do marca 2015 roku. Instytucje uczestniczące w pilotażu będą dążyły do stosowania wypracowanych modeli również po zakończeniu realizacji projektu. Opracowane dokumenty zostaną przekazane pozostałym gminom powiatu słupskiego, nie uczestniczącym w realizacji projektu z rekomendacjami do stosowania. Ponadto każdy z partnerów będzie upowszechniał wypracowane modele współpracy w swoich jednostkach, w miarę możliwości opublikuje je w prowadzonych serwisach internetowych.
Program zakłada, że Powiatowy Zespół Koordynujący Współpracę po zakończeniu realizacji projektu „Schematom STOP! Wspólne działania instytucji pomocy społecznej i instytucji rynku pracy – pilotaż” będzie nadal funkcjonował, spotkania Zespołu będą odbywały się raz w kwartale. Członkowie Zespołu będą planować wspólne inicjatywy, partnerstwa, a także konsultować działalność jednostek wchodzących w skład PZKW na etapie planowania budżetów na kolejne lata.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku
ul. Sienkiewicza 20
76-200 Słupsk
tel +48 59 841 43 11
fax +48 59 841 01 96
NIP: 839-25-71-775
REGON: 770983070
konto: 70 9315 0004 0050 6690 2000 0010
Strona internetowa współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego