Dziś jest środa 30 października 2024, imieniny: Zenobii i Przemysława

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

dodano: 2019-09-16 11:54:31

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji to dodatkowe wsparcie dla osób, które ponoszą stałe koszty związane z pielęgnacją, rehabilitacją i opieką medyczną.

Świadczenie uzupełniające będą mogły otrzymać osoby, które:

- ukończyły 18 lat,

- mieszkają na terytorium Polski,

- nie mają świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub suma tych świadczeń nie przekracza 1600 złotych

oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji (mają naruszoną sprawność organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych).

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, należy złożyć wniosek. Wniosek można złożyć w każdej placówce ZUS lub przesłać pocztą. Druk wniosku ESUN możena pobrać ze strony www.zus.pl, oraz w salach obsługi klientów w placówkach ZUS.

Do wniosku o świadczenie uzupełniające należy dołączyć:

  • orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji

albo

  • orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji

albo

  • wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – jeśli nie upłynął okres, na jaki orzeczono inwalidztwo

Szczegółowe informacje na temat warunków uzyskania  świadczenia są dostępne na stronie https://www.zus.pl  oraz w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem  telefonu 22 560 16 00.