Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Słupsku
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Informacje ogólne

Wychowankowie opuszczający ukraińską pieczę zastępczą.

Jaką mogę otrzymać pomoc?

Osobie, która bezpośrednio przed przyjazdem do Rzeczypospolitej Polskiej była umieszczona na terytorium Ukrainy w instytucjach zapewniających całodobowy pobyt, różnych typów, form własności i podporządkowania, i która przybyła do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach zorganizowanej ewakuacji tych instytucji oraz będącej obywatelem Ukrainy, przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest uznawany za legalny, opuszczającej, po osiągnięciu pełnoletności ukraińską instytucjonalną pieczę zastępczą  :

  1. przyznaje się pomoc na kontynuwanie nauki (pomoc na kontynuowanie nauki jest przyznawana osobie, która przebywała w pieczy zastępczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez co najmniej rok oraz uczy się w ramach polskiego systemu oświaty)
  2. udziela się pomocy w uzyskaniu zatrudnienia
  3. zapewnia się pomoc prawna i psychologiczną

Gdzie złożyć wniosek ?

Pomoc jest przyznawana lub udzielana na wniosek osoby usamodzielnianej.

Wniosek składa się w powiecie właściwym ze w zględu na miejsce pobytu osoby usamodzielnianej.

Dla powiatu słupskiego jest tj:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
ul. Sienkiewicza 20
76-200 Słupsk

Wymagane dokumenty?

  1.  Zaświadczenie potwierdzające kształcenie
    1. w szkole
    2. w zakładzie kształcenia nauczycieli
    3. uczelni
    4. na kursach, jeśli ich ukończenie jest zgodne z indywidualnym programem usamodzielnienia
    5. u pracodwacy w celu przygotowania zaowodowego
  2. Zatwierdzony indywidualny program usamodzielnienia

Warunkiem przyznania pomocy na kontynuowanie nauki jest złożenie wniosku oraz posiadanie zatwierdzonego indywidulanego programu usamodzielnienia określającego w szczególności zakres współdziałania osoby usamodzielnianej z opiekunem usamodzielnienia.

Osoba usamodzielniana co najmniej 6 miesięcy przed osiągnięciem przez nią pełnoletności wskazuje osobę, która podejmuje się pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia oraz przedstawia pisemną zgodę tej osoby.

Opiekunem usamodzielnienia może być koordynator rodzinnej pieczy zastępczej, pracownik socjalny powiatowego centrum pomocy rodzinie, prcownik organizacji pozarządowej w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub inna osoba wyznczona przez tę organizację do pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia lub inna osoba wskazana przez osobę usamodzielnianą i zaakceptowana przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego ze względu na miejce pobytu osoby usamodzielnianej.

Indywidualny program usamodzielnienia jest opracowywany przez osobę usamodzielnianą wspólnie z opiekunem usamodzielnienia co najmniej na miesiąc przed osiągnięciem przez tę osobę pełnoletności, a następnie jest zatwierdzany przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego za względu na miejsce pobytu osoby usamodzielnianej.

Osoba usamodzielniana wspólnie z opiekunem usamodzielnienia może dokonać w przypadku zmiany sytuacji życiowej tej osoby zmian w indywidualnym programie usamodzielnienia. Zmiany indywidualnego programu usamodzielnienia wymagają zatwierdzenia przez kierownika powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu własciwego ze względu na miejsce pobytu osoby usamodzielnianej.

Po zakończeniu realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia osoba usamodzielniana wraz z opiekunem usamodzielnienia i kierownikiem powiatowego centrum pomocy rodzinie powiatu właściwego ze względu na miejsce pobytu osoby usamodzielnianej dokonują oceny końcowej pocesu usamodzielnienia.

Kiedy nie przysługuje pomoc?

Pomoc na kontynuowanie nauki nie przysługuje w przypadku, gdy osoba usamodzielniana:

  1. kontynuuje naukę w szkole ponadgimnazjalnej, szkole ponadpodstawowej lub uczelni, która zapewnia nieodpłatna naukę i nieodpłatne pełne utrzymanie
  2. bez uzasadnionych powodów zmieniła trzykrotnie, na tym samym poziomie kształcenia szkołę, zakład kształcenia nauczycieli lub uczelnię, kurs lub przygotowanie do wykonywaia zawodu
  3. została umieszczona w zakładzie karnym

Pomoc na kontynuowanie nauki można zawiesić w przypadku, gdy:

  1. w trakcie ksztłcenia w zakładzie kztałcenia nauczycieli lub w uczelni osoba usamodzielniana przbywała na urlopie od zajęć
  2. osoba usamodzielniana nie realizuje indywidualnego programu usamodzielnienia

Zawieszenie pomocy na kontynuowanie nauki następuje z urzędu lub na wniosek osoby usamodzielnianej, w drodze decyzji.

Przyznanie lub odmowa przyznania pomocy dla osoby usamodzielnianej na kontynuowanie nauki następuje w drodze decyzji.

Jakie są obowiązki osoby usamodzielnianej?

  1. realizacja indywidualnego programu usamodzielnienia, opracowanego wspólnie z opiekunem usamodzielnienia, zatwierdzonego przez dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku,
  2. aktywne współdziałanie z opiekunem programu usamodzielnienia w celu skutecznej realizacji programu usamodzielnienia,
  3. dokonywanie wraz z opiekunem usamodzielnienia i pracownikiem właściwego powiatowego centrum pomocy rodzinie okresowych ocen stopnia realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, a po zakończeniu jego realizacji oceny końcowej procesu usamodzielnienia.
  4. informowanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku o każdej zmianie sytuacji osobistej, dochodowej i majątkowej, w tym szczególnie o zmianie szkoły