Dziś jest wtorek 07 maja 2024, imieniny: Ludmiły i Gizeli

Warsztat "Szkoła rodzica" z wyjazdem do Wioski Fantazji

dodano: 2012-06-28 11:38:00

logo Unii Europejskiej i Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 

 

 

Zdjęcie z warsztatów "Szkoła rodzica" w ramach projektu pn. "Wyższe kwalifikacje zawodowe- większe możliwości na rynku pracy" W ramach projektu systemowego pn.”Wyższe kwalifikacje zawodowe – większe możliwości na rynku pracy” realizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Słupsku odbył się warsztat „Szkoła rodzica”, składający się z części teoretycznej oraz praktycznej.

Zajęcia teoretyczne odbywały się w dniach 14, 15, 18, 19 czerwca 2012 r. w siedzibie tut. Centrum. W spotkaniach brało udział 15 rodziców zastępczych.

Na warsztatach poruszone zostały tematy komunikacji w rodzinie, sposoby radzenia sobie
ze stresem i rozwiązywania konfliktów. Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę i umiejętności dotyczące nawiązywania bliższych relacji z dziećmi oraz współpracy z rodzicami biologicznymi podopiecznych.

Rodzice mieli szansę porozmawiać o swoich dylematach i problemach wychowawczych
oraz podzielić się doświadczeniami na temat sprawowania osobistej opieki nad dziećmi. Spotkania były też okazją do wspólnego poznania się i integracji.

W ramach warsztatu dla uczestników przygotowany został poczęstunek, pomoce dydaktyczne oraz jest zapewniony zwrot kosztów dojazdu.

 Zdobytą wiedzę uczestnicy warsztatu mogli wykorzystać podczas dwudniowego pobytu w wiosce tematycznej noszącej nazwę „Wioska fantazji” w Karwnie, gdzie przyjechali razem z dziećmi oraz małżonkami. Wyjazd ten odbył się w dniach 23.06.-24.06.2012 r.

Na miejscu Animatorzy zadbali o aktywne formy spędzania czasu, takie jak zajęcia bębniarskie, kuglarskie, warsztaty manualne, w tym szycie, ozdabianie przedmiotów metodą decoupage oraz robienie bransoletek z koralików. Zorganizowano gry terenowe z rozwiązywaniem zagadek, zabawę z chustą Klanzy, taniec rycerski i hawajski. Wspólne zabawy rodzin miały na celu pogłębienie ich więzi emocjonalnych i budowanie wzajemnego zaufania. Ogromną atrakcją okazała się przejażdżka Agrobusem do lasu, gdzie wszyscy zbierali jagody. Miłym akcentem pobytu w Karwnie było także wspólne pieczenie bułeczek z marmoladą. Każde dziecko miało okazję samodzielnie ulepić ją z ciasta.

Uczestnicy dodatkowo z własnej inicjatywy zorganizowali pieczenie kiełbasek nad ogniskiem.

W sobotę zajęcia trwały od godziny 10.00 do 18.30 i brało w nich udział 41 osób, natomiast
na niedzielnych warsztatach było łącznie 50 uczestników, bawiących się od godziny 10.00 do 14.15.
Dla wszystkich przygotowane były ciepłe posiłki oraz przerwy na kawę. Osoby, które zdecydowały się pozostać na noc miały zapewnione kwatery w gospodarstwie agroturystycznym wraz z pysznym śniadaniem.

Na zakończenie warsztatów Pan Kazimierz – gospodarz wręczył każdej rodzinie dyplom uczestnictwa w zajęciach animacyjno – integracyjnych.

Cel warsztatu, jakim była wspólna integracja, podniesienie jakości kontaktów emocjonalnych, rozwinięcie umiejętności nawiązywania głębszych relacji z dziećmi, aktywne formy spędzania z nimi czasu, oraz poszerzanie predyspozycji osobistych w relacjach
z dziećmi został osiągnięty. 

Galeria zdjęć