Dziś jest czwartek 25 lipca 2024, imieniny: Jakuba i Krzysztofa

Podręcznik dla osób niewidomych i tracących wzrok

dodano: 2022-11-21 13:40:41

Fundacji Vis Maior opracowała podręcznik pt „Gdy oczy zawiodły – podręcznik dla osób niewidomych i tracących wzrok”, która została wydana w wersji elektronicznej PDF oraz w formie AUDIOBOOKA.

Publikacja skierowana jest zarówno do osób niewidomych i tracących wzrok, jak również do ich rodzin.

Jest to kompendium wiedzy, w której omawiane są główne problemy, jakie napotyka osoba tracąca wzrok, takie jak bariery psychiczne, fizyczne i społeczne. Pokazuje również jak sobie radzić w zupełnie nowej sytuacji jaką jest utrata wzroku oraz jakie kompetencje muszą nabyć osoby ociemniałe, aby mogły aktywnie i samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie. Osoby po utracie wzroku kierowane są do miejsc i instytucji, w których mogą uzyskać pomoc.

W podręczniku przedstawia się również historie osób niewidomych, którzy pomimo dysfunkcji wzroku są osobami samodzielnymi i aktywnymi społecznie i zawodowo. Na końcu publikacji znajduje się słownik trudniejszych i specjalistycznych pojęć. Grafika podręcznika jest tak pomyślana, aby tekst dobrze czytał się również osobom słabowidzącym i dyslektykom. Do pracy nad podręcznikiem udało się zaprosić ponad 20 osób. Autorami artykułów są eksperci w swoich dziedzinach. Część z nich jest niewidoma lub słabowidząca, co dodatkowo dodaje autentyczności przedstawianym tekstom.
https://fundacjavismaior.pl/?cat=40

Do pobrania:
Poradnik (plik pdf., rozmiar 1,77 MB)